MERSİN SAĞLIK KABİNİ

 

UZMAN SAĞLIK EKİBİ

Evde Sağlık Hizmetleri

 

Haftanın Her Günü

24 SAAT AÇIK

 

05521772109

 

Hassasiyet ve Deneyimle

Uzman Hizmetin

Keyfini Çıkarın

 

 

 

Küçük Cerrahi Müdahale

 

 

 Saglik Hizmet Tarifesine göre 150 birimden küçük olan cerrahi islemler ve bir cilt kesisi yapilarak uygulanan tedaviler ile cilt kesilerine müdahale, kirik redüksiyonlari, alçi uygulamasi, yabanci cisim çikarilmasi, burun tamponu uygulama, kriyo ve elektrokoter islemleri ve tam lezyon eksizyonu ile yapilan biyopsi islemlerine, yatarak veya ayakta gerçeklestirilmis olmasi veya uygulanan anestezinin türüne bakilmaksizin, Küçük Cerrahi müdahale denir.

 

 

Her Türlü Pansuman

 

 

PANSUMAN İÇİN YARA TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

 

***Doku kaybı içeren kirli ortamlarla temaslı, içine yabancı madde karışmış yaraların mutlaka bir sağlık kuruluşunda tedavilerine başlanmalıdır. Bu yaralar iyice yıkanmalı, yara içeriği temizlendikten sonra ölü dokular debridmanla alınmalı ve gerekli tıbbi tedavi yapılmalıdır. Sonrasında sağlık görevlilerinin tavsiyesine göre evde pansumana devam edilebilir.

***Antiseptikler yaranın etrafına sürülür, yara içi temiz su ve serum fizyolojik ile temizlenir. Antiseptik, kirli ve dikiş atılmayacak yaralarda ilk temizlikte yara içine kullanılabilir, sonraki pansumanlarda yara içine sürülmez. (Antiseptikler yaranın iyileşmesini sağlayan canlı dokulara zarar vererek iyileşmeyi engeller).

***Cilt katlarının tamamen bozulmadığı sıyrıklar ve berelenme şeklindeki yüzeyel erozyone yaralar antiseptikle temizlenip evde pansuman yapılabilir.

Pansumanın Uygulanması

***Pansumanda kullanılacak malzemeler önceden hazırlanır ve temiz bir sehpaya yerleştirilir. Hastanın uzanmış olması ve yaranın temizliğini yaparken ne yapıldığının ona söylenmesi işi kolaylaştırır. Uygulamayı yapacak kişinin elleri temiz olmalı ve plastik eldiven giymelidir.

 

Dikişli Yaraların Pansumanı

***Uygulama yapılması en kolay yaralardır.

***Yavaş hareketlerle eski bant sökülür,

***Steril gazlı bez açılır, 4 köşesi ortasına dokunmadan katlanarak tutulur, temas edilmeyen orta kısmına batikon dökülür, dikişler ve etrafı iyice silinir. (Gazlı bezin elimiz veya başka bir yere temas eden kısmı kirli kabul edilir ve kesinlikle o kısmının yaraya temas etmemesi gerekir)

***Yara, batikonla silindikten sonra yüzeyine yaradan biraz büyük ve yarayı tamamen kapatacak steril gazlı bez konup yapışkan bantla kapatılır. Bu işlem için ortasında değişik büyüklükte gazlı bez bulunan hazır paketlenmiş steril yapışkanlı bantlar vardır ve bunların kullanılması daha kolaydır.

 

Açık Yaraların Pansumanı

Deri veya doku kaybı nedeniyle dikiş atılıp kapatılamayan yaraların temizliği biraz farklıdır.

***Yara üzerindeki eski pansuman alındıktan sonra steril gazlı beze batikon dökülür. Yaranın deri ile kaplı etrafı silinir. Açık yaranın içi kesinlikle antiseptik ile temizlenmez.

***Yara içi, enjektöre çekilen ve basınçlı püskürtülen serum fizyolojik ile yıkanır ya da serumla ıslatılmış steril gazlı bezle çok yumuşak bir şekilde silinir. Temiz yaralarda bu işleme gerek yoktur.

***Örtülecek kuru gazlı bezler yaraya yapışırsa ve bir dahaki uygulama çok zor olur. Bunu önlemek için daha önce yaraya yapışmayı engelleyen hazır yara iyileştirici krem emdirilmiş gazlı bez açık yaraya örtülür. Bunun üzerine gazlı bez içeren yapışkanlı hazır bant yapıştırılır.

Pansuman yapmayı kolaylaştıran çok değişik hazır malzemeler bulunmaktadır. İyi bir uygulama yapmak için bu malzemeleri tanımalı ve hangi durumda hangisini kullanacağımızı öğrenmeliyiz. Bu konuda yaranın tedavisini planlayan sağlık görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz.

 

 

Her Türlü Enjeksiyon

 

 

 Enjeksiyon veya igne yapma, vücutta damar, doku, kanal veya bosluk içine genellikle enjektör araciligiyla sivi veya ilaç verme islemidir. Sindirim sistemi yolu disinda, parenteral yolla uygulanir.

 

 

Serum Takılması

 

 

Klinigimizde normal ve özel serumlar hazırlanıp hastalarımıza en iyi şekilde hizmet edilmektedir.

 

 

Kulak Lavajı

 

 

Lavaj: Kulak kirinin yumuşaması için özel solüsyon kullanıldıktan sonra ilgili kulak aşağıda olacak şekilde baş yana doğru yatırılmaktadır. Kulak kirinin tamamen boşalması amacı ile solüsyon işlemi tekrarlanmaktadır 

Evde Hasta Bakımı

 

Evde Hasta Bakımı Programı, hastaları yalnızca tedavi edici değil, aynı zamanda koruyucu, destekleyici ve rehabilite edici sağlık ve sosyal hizmetlere duyulan ihtiyaca bağlı olarak artan talebi karşılamak amacıyla kurulmuştur. vde hasta bakımı esas olarak bireyin gereksinimlerinin evinde karşılanmasını kapsamaktadır.

 

Sağlığınız ile ilgili;

Sorununuz mu var.

 

HEMEN BİZİ ARAYINIZ

 

05521772109

Etiketler

Çalışma Saatleri :

Şu An Açık
  • Pazartesi 24 Saat Açık
  • Salı 24 Saat Açık
  • Çarşamba 24 Saat Açık
  • Perşembe 24 Saat Açık
  • Cuma 24 Saat Açık
  • Cumartesi 24 Saat Açık
  • Pazar 24 Saat Açık

İletişim Formu: